Project Competition Finalists

Project Competition Finalists

Wow!!! We had 129 teams submit for the various project competitions. The following information will provide the status for each competition. If your school is listed as a finalist you should have received an email from Melanie Ridlon containing a judging time, room location and specific presentation information from the judges. All winners will be announced during the Opening Plenary on Tuesday, February 19th.

Important Notes:

  • If you entered a competition below, please be dressed appropriately to accept an award on stage.  Follow dress guidelines for Wednesday.
  • Winners will be asked to showcase their project on Wednesday and/or Thursday of the Conference from the center stage of the exhibit hall.  A schedule will be created with the winning students directly after the Opening Plenary.

Archway Systems - VersaCAD Project Competition

Winners have been chosen based on the submissions received.

Audubon Arkansas - Natural Leader Competition Finalists

  • Eureka Springs High School - City Springs Project
    • Team Members: Megan Handley, Jeremy Baker, Cassady Bloch, Katie Davis, and Madison Allison
  • DeWitt High School - Delta Documentary Team
    • Team Members: Tucker Travis, Jenna Fuhrman, Hallie Horton, Julia Beatty, Hillary Dunklin, Kristen Keller
  • Mountain Pine High School - Lake Quachita Project
    • Team Members: Dillan Brown, Evan Harper, Zachary Poteet, Lee Wilson, and Mykel Bates
  • Rose Bud High School - Operation: Bio Beautification
    • Team Members: Elicia Brown, Maegan Moon, Erica Jones, Jacob Denison, Tyler Williams, Anthony Kurck, Cody Hale, Jeff Mix, and Brandon Baker

Bentley Systems - MicroStation Project Competition 

Winners have been chosen based on the submissions received.

CAST - 3D Laser Scanning Proposal Competition Finalists

  • Bryant High School - BEAP (Bryant Emergency Access Plan)
    • Team Members: Kelsey Hill, Justin Rowland, Brady Cope, Justin Gallion, and Blake Priddy.
  • Mansfield High School - Cemetery Scanning
    • Team Members: Kacey Cory, David Baker, Chandie Bottomley, Evan Smith and Rowdy Claphan
  • Monticello High School - Preserving HIstorical Architecture
    • Team Members: Chris Nesmith

ESRI - ESRI's Software Competition Finalists

  • Harrisburg School District - Drainage Project
    • Team Members: Michael Redd, Gary Peel
  • Harrisburg School District - Paws
    • Team Members: Ryan Murphy
  • Harrisburg School District - Crime Data
    • Team Members: Ryan Murphy, Morgan Reddmann, Matthew Maddox and Jon Thompson

Digital Tech Fronteir - Virtual Reality Development Lab Competition Finalists

  • Henderson Health Sciences Magnet Middle School - Schoolyard Habitat Arboretum
    • Team Members: Chris Winston, Montez Eldridge and Cameron Lognion li>
  • Jessieville High School - Virtual Reality Tour of Jessieville School
    •  Team Members: Michelle Trostel, Joseph Briggs, and Evan Hunter
  • Mansfield High School - Blanchard Caverns VIrtual Tour
    • Team Members: Marissa Robinson, Sam Owens, Brittany Peary, David Baker, and Laura Bennett

Google - SketchUp and Google Earth Competition

Winners have been chosen based on the submissions received.

Hot Springs Documentary Film Institute - Documentary (Non Fiction) Film Competition

Winners have been chosen based on the submissions received.

Navigation Electronics, Inc and Trimble - Trimble Competition Finalists

  • Clark Magnet High School - Contamination of CAM-17 Metals in the Los Angeles Harbor 2007
    • Team Members: Dalar Nazari
  • Harrisburg High School - PAWS
    • Team Members: Ryan Murphy
  • Jessieville High School - Following the Trail
    • Team Members: Matthew Trostel, Kyle Patton and Hunter Griffin
  • Moutain Pine High School - Lake Ouachita Project
    • Team Members: Dillan Brown, Evan Harper, Zachary Poteet, Lee Wilson, and Mykel Bates

SAU Tech - Graphic Design Competition 

Winners have been chosen based on the submissions received.

SAU Tech - Make Me Laugh Video Competition 

Winners have been chosen based on the submissions received.

Siemens - Solid Edge Competition 

Winners have been chosen based on the submissions received.

This page was last updated on Wed, Feb 6, 2008 at 8:15 PM | View all updates | Site Map